nábrežie rieky Drava v Maribore

V dňoch 31. Januára až 1. Februára 2012 sa konalo stretnutie ku EU projektu ATTAC. Skratka ATTAC znamená "atraktívnu dopravu pre prístupné mestá" z anglického ATtractive Transport for Accessible Cities. O projekte ATTAC, na ktorom sa aktuálne podieľam ako konzultant ešte budem písať, dnes sa teda zamerám na samotné stretnutie, ktoré hostoval Slovinský Maribor.

EU projekt ATTAC

Do Mariboru sme vyrazili v pondelok 30. Januára ešte pred obedom. Kolegovia z Košíc ma pribrali v Bratislave a ďalší kurz bol smer WienGraz Maribor. Cesta ubiehala rýchlo a my sme do Mariboru dorazili ešte pred zotmením.

hotel Draš, v ktorom sa konalo zasadnutie

Niečo o Maribore...

Maribor je druhé najväčšie mesto v Slovinsku. Má rozlohu 147,5 km² a okolo 115-tisíc obyvateľov.

Maribor je veľmi významnou dopravnou križovatkou. Hlavným priemyselným podnikom je TAMBUS Maribor, ktorý vyrábal až do roku 1996 autobusy pre celú Juhosláviu, a pre niektoré východné krajiny. Sú tu galériemúzeá univerzita, založená v roku 1961. Mesto vzniklo z osady pod hradom Markburg, nemecký názov mesta je Marburg, podľa rieky Mur (Mura). Prvá zmienka pochádza z roku 1164, mestské práva získalo v roku 1254. Názov Maribor sa používa až od konca 19. storočia. V meste je veľká železničná križovatka a diaľnica na ZáhrebĽubľanu Štajerský Hradec.

... podľa wikipedia.org

autobus na konečnej pod stanicou lanovky

Ubytovaní sme boli v krásnom 4-hviezdičkovom hoteli DRAŠ na úpätí kopca Pohorje. Hoci počasie v čase nášho pobytu bolo skutočne mrazivé, za celý čas nesnežilo a lyžiarske stredisko trpelo výrazným nedostatkom snehu, ktorý nahradzovali umelým zasnežovaním. Snežné delá sa vytrvalo snažili dohnať to, čo nedodala príroda sama...

zasnežovanie v plnom prúde

Ak som v úvode spomínal projekt ATTAC, toto stretnutie bolo jedným z ďalších, ktoré sa tohto projektu týkajú. Nič vzrušujúce sa tam nedialo, jednalo sa o bežné postupy, prednášky, vysvetlenia a podobne. ATTAC som uviedol ako dôvod mojej návštevy Slovinska, v ktorom som predtým nikdy nebol. Avšak práve vďaka zúčastneným partnerom celé stretnutie bolo veľmi príjemné a vďaka skvelým organizátorom sme si domov priniesli množstvo zážitkov.

zasadnutie účastníkov projektu ATTAC

V rámci programu sme navštívili slávnu vínnu pivnicu Maribore, kde sa spracovávajú, skladujú, distribuujú a archivujú vína od roku 1946. Vínna pivnica fungovala aj predtým, avšak až po II. svetovej vojne mohla začať písať svoje aktuálne dejiny.

Mariborská vínna pivnica

A práve raritou je  táto dvestoročná vínna pivnica pod Námestím slobody. Rozlohou 22-tisíc štvorcových metrov s kapacitou sedem miliónov litrov vína je najväčšia v Slovinsku.

úžasné zákutia pivnice

Ďalším z bodov programu bola jazda na lanovke na samotný kopec Pohorje, ktorá je menším adrenalínovým zážitkom. Tam sme strávili veľmi pekné chvíľky v hoteli Bellevue.

hotel Bellevue na vrchole kopca

Poslednou lanovkou sme sa dostali dole a ešte chvíľku trávili príjemný čas s kolegami z iných krajín v hoteli Draš. Na druhý deň sme úspešne prezentovali projekt ATTAC Košiciach a jeho význam. Jednanie bolo ukončené podvečer, čo nám umožnilo návštevu centra mesta. Zamierili sme do obchodného centra EUROPARK.

obchodné centrum EUROPARK na nábreží rieky DRAVA

Ja som si dal prechádzku po nábreží a porobil som nejaké tie fotky, aj keď to bolo dosť problematické, skrz mínusové teploty a ostrý vietor.

nábrežie rieky Drava v Maribore

Ako svitol druhý Február, nasadáme do auta a uháňame diaľnicami späť na Slovensko s dobrým pocitom zapojenia sa do zaujímavého a prínosného projektu pre Košice.

Lanovka na Pohorje

Linky na ďalšie stránky:

MARIBOR - na wikipedii

projekt ATTAC - webové stránky

projekt ATTAC - na stránkach mesta Košice

autobus na konečnej pod stanicou lanovky

-vĺčik-


.: FOTOALBUM :.